physiology of animal Iran

فیزیولوژی دام

نقش آمینواسیدها

Acetyl L-carnitine : استیل L-کارنیتین مولکول ترکیب شده از اسیداستیک و L-کارنیتین پیوند یافته با هم است. این اسید آمینه که از نظر ساختمانی شبیه به استیل کولین است (یک نوروترانسمیتر در مغز مسئول برای حافظه و عملکرد نرمال مغز)، نقش مهمی را در معالجه بیماری مانند Alzheimer΄s disease، کسالت پیری و age-related memory defects ایفا میکند. بیشتر مطالعات نشان داده اند که استیل L-کارنیتین میتواند اثرات و سودمندی های همسان با استیل کولین را در تحریک تولید سلولهای مغزی، در تثبیت غشاهای سلولی و در عمل کردن بعنوان آنتی اکسیدانی قوی برای مغز داشته باشد.

Alanine: یک منبع مهم انرژی برای بافت عضلانی، مغز و سیستم عصبی مرکزی. تقویت کننده سیستم ایمنی بوسیله تولید آنتی بادی ها. کمک به متابولیسم قندها و اسیدهای ارگانیک

Argenine: آرژنین بطور معنی داری برای تولید انسولین، متابولیسم عضله، متابولیسم چربی کبد شرکت میکند و جزء سازنده کلاژن است. آرژنین سیستم ایمنی را بطور ویژه بوسیله تحریک کردن غده تیموس و ساختن سلولهای T ترقی میدهد. این افزایش در فعالیت سلولهای T میتواند در مبارزه با باکتریها، ویروسها، سلولهای توموری سرطان، AIDS،chronic fatigue  و دیگر سیستم ایمنی دررابطه با چالش سلامتی مؤثر باشد. آرژنین فاکتوری برای نگهداری بالانس نیتروژن در عضلات است و میتواند نسبت بافت لخم به چربی بافت چربی بدن را افزایش دهد.. آرژنین فاکتوری برای مدیریت وزن است. آرژنین همچنین آمونیاک را خنثی میکند که در از بین بردن سمیت و احیای کبد کمک میکند. بعنوان یک ترکیب کلاژن، این میتواند به التیام زخم، مشکلات پوست، arthritis و مشکلات بافت پیوندی کمک کند.

Asparagine: این اسیدآمینه اکثرا در منابع گوشتی پیدا میشود. بنابراین گیاهخواران ممکن است که به مکمل آن احتیاج داشته باشند.آسپاراژین سیستم عصبی مرکزی را بالانس میکند و از افراط حالت عصبانیت/تشویش یا آرامش/افسردگی مفرط جلوگیری میکند.

Aspartic acid: این اسید آمینه در بیرون انداختن آمونیاک مضر از سیستم گردشی کمک میکند.هنگامی که آمونیاک وارد سیستم گردشی میشود این بعنوان ماده سمی بالا عمل میکند که میتواند برای سیستم عصبی مرکزی مضر باشد و باعث بی نظمی های مغز و عصب میشود. کمبود آسپارتیک اسید انرژی سلولی را کاهش میدهد و احتمال دارد فاکتوری در chronic fatigue باشد. گیاهان بویژه دانه های جوانه زده آسپارتیک اسید فراوان دارند.

Carnitine: هر کس که کاهشی در چربی بدن داشته باشد باید از سطح روزانه کارنیتین اطمینان حاصل کند، زیرا کارنیتین به انتقال چربی از سلولهای چربی به میتوکندری های سلولهای عضلات کمک میکند. بنابراین این میتواند برای انرژی سوخته باشد.

کارنیتین جزئ مواد ضروری بدن نیست زیرا بدن آن را می سازد. اما فرایند ساختن کارنیتین نیازمند آهن، ویتامین B1، B6 و C و اسیدهای آمینه لیزین و متیونین است(هیچ یک از این اسیدهای آمینه در مقادیر کافی از منابع گیاهی بدست نمی آیند). در گیاهخواران تامین کارنیتین کاملا ضروری است. کارنیتین یک ماده مغذی مهم برای پیشگیری از دیابت است زیرا متابولیسم ناچیز چربی یک فاکتور سببی برای توسعه دیابت است.همچنین کارنیتین برای پیشگیری از بیماری قلبی مهم است زیرا این تری گلیسیریدها را پایین می آورد، توان ارگان عضلانی را بهبود می بخشد و کارایی آنتی اکسیدانی ویتامین های C و E را افزایش میدهد. همچنین مطالعات نشان میدهد که آسیبهای جراحی قلبی وارد شده به قلب میتواند با معالجات کارنیتین کاهش یابد. مطالعات اخیر نشان داده است که در دوزهای بالا کارنیتین بعنوان یک عامل برای کاهش تری گلیسیریدهای خون عمل میکند. بالا رفتن تری گلیسیریدها میتواند منجر به افزایش ریسک بیماریهای کوچک عروقی شامل میر گردش ضعیف در دستها و پاها بعلاوه مشکلات کلیه میشود.

Citrulline: بطور اولیه در کبد عمل میکند. مانند دیگر اسیدهای آمینه سیترولین نیز آمونیاک را غیر سمی میکند، در چرخه انرژی درگیر است و سیستم ایمنی را بالا میبرد.

Cysteine and Cystin: این اسیدهای آمینه از نظر ساختمانی خیلی بهم شبیه هستند و در زمان نیاز به یکدیگر تبدیل میشوند. آنها در تولید کلاژن برای ساخت و الاستیسیته پوست و برای آلفا-کراتین برای ناخن انگشتان دست، ناخن انگشتان پا و مو درگیر است. در واقع، مو و پوست از 14-10% سیستین ساخته شده اند. مکملهای سیسئین برای معالجه rheumatoid arthritis پیشنهاد شده است. سیستئین خود بتنهایی یک ویرانگر نیرومند رادیکالهای آزاد است اما هنگامی که ویتامین E و سلنیوم حضور دارند بهتر عمل میکند. این به ازبین بردن سمیت و محافظت بدن در برابر خسارت تشعشع کمک میکند. بنابراین این اغلب در ارتباط با شیمی درمانی و معالجات تشعشعی سرطان مورد استفاده قرار میگیرد. سیستئین پیش ماده ای برای اسید آمینه از بین برنده سمیت و آنتی اکسیدانت کبدی، گلوتاتیون است. این عاملیت یک اثر ضد سالخوردگی روی بدن مهیا میکند. دیگر اعمال مؤثر سیستئین تجزیه موکوس در مجرای تنفسی است که میتواند کمکی در ورم ششی، emphysema و توبرکلوزیس باشد.  N-استیل سیستئین شکل بهتر مکمل سیستئین است و در افزایش سطوح گلوتاتیون نسبت به خود گلوتاتیون یا مکمل L-سیستئین مؤثرتر است.

Dimethylglicine: در تشکیل متیونین، کولین، DNA و چندین نوروترانسمیتر شریک است. DMG برای قلب مفید است. این در کلسترول و تری گلیسیریدها پایین خون و به فشار خون و گلوکز خون نرمال کمک میکند.

Gamma-Aminobutyric acid(GABA): GABA در سیستم عصبی مرکزی بعنوان یک نوروترانسمیتر عمل میکند. این جایگاه های گیرنده عصبی را برای تشویش(anxiety) یا پیامهای نسبت داده شده به استرس را اشغال میکند. بنابراین آنها از رسیدن به مغز مهار شده اند. GABA میتواند بعنوان یک مسکن برای آرام کردن بدن خورده شوند. GABA برای بیماری صرع، پرفشاری خون و ADD-ADHD مورد استفاده قرار میگیرد. افزایش خیلی زیاد GABA میتواند باعث anxiety شود و باعث کرختی صورت و خارش در انگشتان دست و پا شود.

Glutamic acid: گلوتامیک اسید پیش ساز GABA است اما برخی جاها عمل مخالف دارد. این یک نوروترانسمیتر هیجانی است. این یکی از مواد مغذی کمی است که از سد خونی-مغزی عبور میکند و is the only means by which ammonia in the brain can be detoxified.

این بعنوان غذای طبیعی مغز بوسیله بهبود دادن ظرفیتهای ذهنی مورد توجه است و در معالجه افسردگی،ADD و ADHD، خستگی و خستگی مزمن، الکولیسم، بیماری صرع، دیستروفی عضلانی، عقب ماندگی ذهنی و اسکیزوفرنیا مورد استفاده قرار میگیرد.

Glutamine: گلوتامین به آسانی از سد خونی-مغزی عبور میکند و مقدار گلوتامیک اسید و GABA را افزایش میدهد که به موجب آن عملکرد سیستم عصبی نرمال را افزایش میدهد. همچنانکه از نظر شیمیایی اسیدهای آمینه تغییر میکنند، آمونیاک آزاد میشود.گلوتامین نقشی در حذف این آمونیاک سمی از مغز دارد. بدلیل نقش گلوتامین در سیستم عصبی خیلی مهم است در طی زمان استرس، بیماری یا جراحی تا حدود یک سوم ذخیره ماهیچه ای گلوتامین از دسترس سیستم عصبی خارج میشود که باعث زوال و اتلاف شدید عضلانی میشود. گلوتامین آزاد عضلانی خیلی کمتر از سطوح گلوتامین افزایش یافته از طریق مکمل L-گلوتامین است. مکمل L-گلوتامین همچنین بطور درمانی برای ورم مفاصل، بیماری خودایمنی، ناتواناییهای رشدی، لاغری(impotence)، اسکیزوفرنیا و برای آسیب بافتی از معالجات اشعه ای سرطان مورد استفاده قرار میگیرد.

Glutathione: کبد گلوتاتیون را از اسیدهای آمینه سیستئین، گلوتامیک اسید و گلیسین تولید میکند. کمبود گلوتاتیون منتج به پیری زودرس و فقدان هماهنگی، تعادل، لرزش و ناهنجاری های ذهنی میشود. سطوح گلوتاتیون با سن کاهش می یابد و اگرتصحیح نشود پروسه سن تسریع میشود. بنابراین مکمل سازی آن مهم است.

Glycine: گلیسین کراتین اضافی را برای عضلات فراهم میکند و برای ساخت DNA و RNA مورد استفاده قرار میگیرد. گلیسین در پوست، بافتهای پیوندی، سیستم عصبی مرکزی و پروستات عمل میکند. سطح مناسب گلیسین سلولی انرژی زیادتری را تولید میکند اما گلیسین زیادی میتواند باعث خستگی شود.

Histidine: هیستیدین بطور فراوانی در سلولهای قرمز و سفید خون پیدا میشود و جزئی از غلاف میلین است که سلولهای عصبی را محافظت میکند. هیستیدین در معالجه ورم مفاصل، آلرژی و زخم ها استفاده میشود. هیستامین، یک ماده شیمیایی که در سیستم ایمنی عمل میکند، از هیستیدین مشتق میشود. برای تشکیل هیستامین از هیستیدین به ویتامینهای B3 و B6 احتیاج است.

Isoleucine: یکی از سه اسید آمینه زنجیره شاخه دار (بقیه لوسین و والین هستند) که انرژی را بالا میبرد، مقاومت را افزایش میدهد و در بازیافت و تعمیر بافت عضله کمک میکند. این گروه همچنین سطح قند خون بالا رفته را پایین می آورند و تولید هورمون رشد را افزایش میدهند. نسبت ایزولوسین به لوسین و والین باید 1:2:2 باشد. دوز بالای ایزولوسین باعث افزایش سطح آمونیاک در بدن میشود.

Leucine: یکی از سه اسید آمینه شاخه دار است. نسبت ایزولوسین به لوسین و والین باید 2:1:2 باشد. دوز بالای لوسین باعث افزایش سطح آمونیاک در بدن میشود.

Lysine: لیزین بطور ویژه برای جذب کافی کلسیم و رشد استخوان در بچه ها لازم است. لیزین در تولید آنتی بادی ها، هورمونها و آنزیمها کمک میکند. مطالعات اخیر نشان داده اند که لیزین ممکن است برضد تب خالها(herpes) بوسیله بهبود دادن بالانس مواد مغذی که رشد ویروس را کاهش میدهند مؤثر است. کمبود لیزین ممکن است منتج به خستگی، ناتوانی برای متمرکزشدن، کج خلقی، چشمان قرمز، رشد عقب افتاده، فقدان مو، کم خونی و مشکلات تولیدمثلی شود.

Methionine: این اسید آمینه تأمین کننده اصلی سولفور است که رادیکالهای آزاد را غیر فعال میکند.متیونین کافی از ناهنجاریهای مو، پوست و ناخن ها جلوگیری میکند. به پایین آوردن سطوح کلسترول بوسیله افزایش دادن تولید کبدی لسیتین کمک میکند. چربی کبد را پایین می آورد و از کلیه ها محافظت میکند. متیونین یک عامل کیلات ساز طبیعی برای فلزات سنگین است و به سمیت زدایی بدن از این فلزات کمک میکند. متیونین تشکیل آمونیاک را تنظیم میکند و ادرار عاری از آمونیاک را بوجود می آورد که ناراحتی های مثانه را کاهش میدهد. همچنین متیونین روی فولیکولهای مو مؤثر است و شکنندگی مو جلوگیری میکند.

Ornithine: اورنیتین در آزاد کردن هورمون رشد سهیم است که بنابراین متابولیسم چربی اضافی بدن را تسریع میکند. این فرآیند بوسیله حضور آرژنین و کارنیتین تسریع می یابد.

Phenylalanine: فنل آلانین بوسیله مغز برای تولید دوپامین و نوراپی نفرین، مواد شیمیایی که چابکی را ترقی میدهند، حوصله را بالا میبرند، درد را کاهش میدهند، در حافظه و یادگیری کمک میکنند و اشتها و گرسنگی را کاهش میدهند، مورد استفاده قرار میگیرند.

Proline: پرولین ابتدا از گوشت بدست آمده است و در نگهداری کلاژن(پروتئین پوست) کمک میکند. کمبود پرولین درگیاهخواران بی احتیاط باعث پدیدار شدن علائم زودرس پیری پوست میشود. همچنین پرولین مفاصل، تندون ها، بافت پیوندی و غضروفها را قوی میکند.

Serine: منبع ذخیره ای گلوکز درکبد و عضلات. بوسیله مهیا کردن آنتی بادی ها به قوی شدن سیستم ایمنی کمک میکند. سنتز دانه های اسیدهای چرب پیرامون فیبرهای عصبی.

Taurine: به تثبیت قابلیت تحرک غشاهایی که در کنترل حملات ناگهانی مهم هستند کمک میکند.تائورین و سولفور بعنوان فاکتورهای ضروری برای کنترل بیشتر تغییرات بیوشیمیایی که در فرایند پیری رخ میدهند، جالب توجه هستند. در پاکسازی ضایعات رادیکالهای آزاد نقش دارند. کمبود تائورین و روی ممکن است به بینایی آسیب بزند. تائورین بعنوان دارو در پرفشاری خون، تصلب شرایین، ادم، ضربان نامنظم قلبی، تشویش، تشنج، فزونکاری، حملات ناگهانی، سرطان سینه، سندروم داون، دیستروفی عضلانی مورد استفاده قرار میگیرد. تائورین در تخم مرغ، ماهی، گوشت و شیر موجود است اما در پروتئین های سبزیجات وجود ندارد. تائورین میتواند از سیستئین و متیونین به شرط وجود مقادیر کافی ویتامین B6 سنتز شود.

Threonine: ترئونین جزء مهم کلاژن، الاستین و پروتئینهای مینا است. به جلوگیری از تجمع چربی در کبد کمک میکند. به هضم و عملکرد یکنواخت مجاری روده ای کمک میکند. در متابولیسم و جذب همکاری میکند.

Tryptophan: یک ملین طبیعی، بوسیله القای خواب نرمال به کم کردن بی خوابی کمک میکند. به سیستم ایمنی کمک میکند. به کاهش ریسک تشنجات سرخرگ و قلب کمک میکند. به همراه لیزین در کاهش سطوح کلسترول عمل میکند.

Tyrosine: عملکرد سلامتی تیروئید، غدد هیپوفیز و آدرنال را بالا میبرد. اشتها را سرکوب کرده و به کاهش چربی بدن کمک میکند.تحقیقات نشان داده اند که تیروزین ممکن است به درمان خستگی مزمن، خواب آلودگی، تشویش، افسردگی، آلرژی، سردرد و بیماری پارکینسون کمک کند.

valine:  یکی از سه اسیدآمینه شاخه دار که انرژی را بالا میبرد، مقاومت را افزایش میدهد و در بازیافت و تعمیر بافت عضله کمک میکند. این گروه همچنین سطح قند خون بالا رفته را پایین می آورند و تولید هورمون رشد را افزایش میدهند. نسبت والین به ایزولوسین و لوسین 2:1:2 است.

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۲۲ساعت ۱۷:۱۶ بعد از ظهر  توسط محمد حسن افشاری  |